
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.45 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 2 MHz |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 600 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Output Current | 600 mA |
| Quiescent Current | 16 µA |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 93 % |
| Min Output Voltage | 1.1 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
Stock: 1041
Distributors
pcbx
Unit Price$1.53149
Ext.Price$1.53149
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.53149 | $1.53149 |
| 10 | $1.29974 | $12.99740 |
| 25 | $1.19744 | $29.93600 |
| 50 | $1.10319 | $55.15950 |
| 100 | $1.01637 | $101.63700 |
| 300 | $0.93671 | $281.01300 |
| 500 | $0.86330 | $431.65000 |
| 1000 | $0.83265 | $832.65000 |
